Zanim zdecydujesz się na zlecenie ekspertyzy mykologiczno-budowlanej Warszawa, to musisz poznać przyczyny powstawania w Twoim domu grzybów.

Co sprzyja powstawaniu grzybów w budynkach?

Grzyby są organizmami żywymi. Do rozwoju wymagają odpowiedniego środowiska i korzystnych warunków. Grzyby potrzebują między innymi dostępu do pokarmu. Żywią się zazwyczaj materiałami pochodzenia organicznego, czyli materiałami celulozowymi.

Równie ważna jest odpowiednia wilgotność. Do rozwoju grzybów potrzebna jest wilgotność względna powietrza w granicach  40-50%. Optymalna temperatura to +3°C do +40°C.

Kolejny czynnik sprzyjający zagrzybieniu budynku to dostęp powietrza. Pomieszczenia, w których jest duża cyrkulacja powietrza, nie są sprzyjające dla grzybów. Natomiast w miejscach, w których nie ma przewiewu i niewielkiej ilości światła, grzyby się nie rozwijają.

Wymagany jest również odpowiedni odczyn środowiska. Większość zarodków i grzybni może prawidłowo się rozwijać wyłącznie w środowisku lekko kwaśnym.

Ważne! Jeżeli w Twoim budynku pojawił się tylko jeden z wymienionych powyżej czynników, to nie ma ryzyka, że rozwiną się grzyby. Nie ma też zagrożenia mikrobiologicznego. Wbrew powszechnej opinii pożywką dla rozwoju grzybów nie są materiały budowlane nieorganiczne, takie jak cegła, beton, czy zaprawa.

Jakie są najważniejsze przyczyny zagrzybienia budynków w Warszawie?

Przyczyny techniczne zagrzybienia elementów budynku odnoszą się do niewłaściwego projektowania, wykonania i eksploatowania budynków. Poniżej wszystkie te powody występowania grzybów omówimy trochę szerzej:

 • brak właściwego odprowadzenia wód opadowych i przenikania wód gruntowych do wnętrz budynków,
 • niewłaściwe izolacje przeciwwilgociowe (poziome i pionowe);
 • zbyt mały poziom wentylacji w pomieszczeniach;
 • nieodpowiednia termoizolacja przegród budowlanych i przemakania ścian zewnętrznych;
 • nieszczelność pokryć dachowych i brak ich konserwacji;
 • eksploatacja budynku bez odpowiedniego jego wysuszenia;
 • użytkowanie budynku tak, aby zwiększyć w nim wilgotność powietrza;
 • niewłaściwie funkcjonujące instalacje wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania oraz ich częste awarie.

Współczesny sposób stawiania budynków niestety sprzyja ich późniejszemu zagrzybieniu. Wynika to stąd, że budynki nie mają czasu na to, aby prawidłowo wyschnąć. Największy spadek wilgotności przegród występuje w pierwszym roku od powstania budynku. Szybkość wysuszania się przegród jest zależna między innymi od warunków początkowych, wykorzystanego do budowy rodzaju tynku i sposobu ocieplenia ściany.

Mury wykonane z elementów ceramicznych po mniej więcej czterech miesiącach mają stabilny poziom wilgotności. Mowa tutaj o tak zwanym zawilgoceniu sorpcyjnym. Powoduje to również istotny wzrost izolacyjności cieplnej i spadek strat ciepła.

Gdzie najczęściej występują grzyby w budynkach?

Grzyby najczęściej pojawiają się w sezonie jesienno-zimowym. Występują na ścianach, pod tapetami i pod meblami. Ich usuwanie niestety jest pracochłonne i czasochłonne. Wiąże się również często z bardzo dużymi kosztami.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie powstawaniu pleśni w budynku. Pierwszym sposobem jest zmniejszenie wilgotności w pomieszczeniach. Warto jak najczęściej je wietrzyć i sprawdzać, czy wentylacja prawidłowo działa.

Dobrym pomysłem jest zakupienie i zainstalowanie mechanicznych wentylatorków w wywietrznikach. Sprzyjają one utrzymanie prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach.

Kolejnym powodem tworzenia się grzybów na ścianach jest zbyt duża szczelność okien. Co możesz z tym zrobić? W takiej sytuacji warto zainstalować w nich nawiewniki lub wybrać te z mikrowentylacją. Dobrym sposobem jest również kupienie pochłaniacza wilgoci z wymiennymi wkładami.

Czasami nie ma innego wyjścia jak starcie wykwitów grzyba razem z tynkiem i remont całego pomieszczenia. Następnie ścianę należy pomalować specjalnym preparatem grzybobójczym. Wszystkie tkaniny, takie jak na przykład firanki, czy zasłonki również powinieneś wyprać w specjalnym szamponie grzybobójczym. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana ich na nowe.

Niestety grzyby mają bardzo dużą tendencję do powracania. Dlatego ekspertyzy mykologiczno-budowlane Warszawa są tak ważne i potrzebne.

Ekspertyzy mykologiczno-budowlane Warszawa – na czym polegają?

Ekspertyzy mykologiczno-budowlane Warszawa to opracowania, które przygotowujemy w odniesieniu do budynków, w których pojawiają się zawilgocenia, pleśń i grzyby. Wykonujemy profesjonalne ekspertyzy mykologiczno-budowlane Warszawa.

Poza tym, ekspertyza obejmuje między innymi zweryfikowanie stanu technicznego budynku, sprawdzenie możliwych przyczyn i źródeł wilgoci, wykonanie pomiarów wilgotności i badań mikrobiologicznych.

Ekspertyzy mykologiczno-budowlane Warszawa – jakie dokładnie elementy zawierają?

Chcemy tutaj mocno podkreślić, że indywidualnie podchodzimy do każdej zleconej naszej firmie ekspertyzy mykologiczno-budowlanej Warszawa. Często wykonujemy różnego rodzaju badania, które pomagają nam w określeniu przyczyny powstawania pleśni i grzybów w budynkach.

Co obejmuje ekspertyza mykologiczno-budowlana Warszawa?

 • weryfikację stanu technicznego budynku;
 • sprawdzenie wentylacji;
 • pomiary wilgotności posadzek, ścian, sufitów;
 • zrobienie odkrywek;
 • ustalenie zakresu uszkodzeń spowodowanych przez grzyby;
 • wykonanie badań Ekspertyzy mykologiczno-budowlane Warszawa i laboratoryjnych grzybów;
 • opracowanie dokumentacji fotograficznej;
 • określenie środków potrzebnych do usunięcia zagrzybienia w budynku.