Świadectwa energetyczne budynku Warszawa od kwietnia 2023 roku będzie obowiązkowe dla każdego budynku. Nie tylko dla nowego, ale również dla starszych nieruchomości. Te zmiany wynikają z nowelizacji ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 497, z 2022 r. poz. 2206) i ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414).
W związku z tymi zmianami od przyszłego roku każdy właściciel nieruchomości będzie miał nowy obowiązek. Niestety wystawienie świadectwa energetycznego budynku będzie się wiązało również z opłatą w wysokości kilkuset złotych za wystawienie dokumentu. Natomiast kara za jego brak może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego już teraz powinieneś przeczytać ten artykuł, żeby wiedzieć, co dokładnie się zmieni i uniknąć nieprzyjemnych wydatków.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Świadectwo energetyczne – jak to wygląda obecnie?
- Jakie zmiany szykują się od kwietnia 2023 roku? Co będzie kontrolowane?
- Jakie kary za brak świadectwa energetycznego budynku w 2023 roku?
- Jaki będzie koszt wystawienia świadectwa energetycznego budynku w przyszłym (2023) roku?
Świadectwo energetyczne budynku Warszawa– stan obecny
Charakterystyka energetyczna budynku jest zbiorem informacji i wskaźników energetycznych. Odnosi się ona do obliczeniowego zapotrzebowania budynku na energię do centralnego ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i ciepłej wody. Jeżeli jest to budynek użyteczności publicznej, to dolicza się do tego również oświetlenie.
Obecnie świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest potrzebne wtedy, gdy:
- Budynek jest sprzedawany na podstawie umowy sprzedaży:
- Budynek jest sprzedawany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
- Budynek jest wynajmowany.
Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego odnosi się do tych budynków, które zostały wybudowane po 2009 roku. Ten obowiązek dotyczy zarówno nieruchomości nowo wybudowanych, jak i tych poddanych modernizacji. Kopia świadectwa energetycznego budynku powinna zostać dołączona do zawiadomienia o ukończeniu budowy.
Aktualnie takie świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat. Jeżeli w tym okresie zrobisz remont, który ma wpływ na zużycie energii, to będziesz musiał wyrobić sobie nowe świadectwo, które będzie potwierdzało wskaźniki energetyczne.