Elektroniczny dziennik budowy będzie obowiązkowy już za kilka lat, a dokładniej w 2030 roku. Od 2023 roku wszedł w życie i jest nowością, która budzi zarówno ciekawość, jak i pewne obawy.

Elektroniczny dziennik budowy obecnie znajduje się na stronie internetowej: e-dziennikbudowy.gunb.gov.pl. Możesz również pobrać odpowiednią aplikację  z Google Play i Apple Store.

Wyjaśnimy Ci, czym jest elektroniczny dziennik budowy i jak możesz z niego korzystać. Czy to rozwiązanie będzie dla Ciebie dobre, czy stanie się jedynie przykrym obowiązkiem?

Elektroniczny Dziennik budowy – co to jest?

Elektroniczny Dziennik Budowy to w skrócie EDB. Jednocześnie jest to system, który daje możliwość prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej. Można z niego korzystać już od paru miesięcy, bo od 27 stycznia 2023 roku.

Inwestor ma obecnie prawo wybrać, czy chce prowadzić dziennik budowy w wersji elektronicznej, czy jeszcze pozostać przy papierowym wariancie. Obecnie jest pewnego rodzaju okres przejściowy. To się zmieni w 2030 roku. Jednak już teraz warto jest się przygotować na nadchodzące zmiany.

Elektroniczny dziennik budowy jest kolejną zmianą w zakresie cyfryzacji w branży budowlanej. Wprowadziła go nowelizacja ustawy Prawo Budowlane. Wcześniej dziennik budowy, mógł być prowadzony wyłącznie w wersji papierowej.

Kto powinien założyć e-dziennik budowy?

Elektroniczny dziennik budowy możesz założyć, jeżeli jesteś inwestorem, w dedykowanym systemie EDB, na przykład po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Po uwierzytelnieniu przez usługę węzła krajowego, oraz po założeniu konta w systemie, możesz wystąpić do organu administracji architektoniczno-budowlanej o wydanie dziennika budowy.

Każdy dziennik budowy w wersji elektronicznej będzie miał przyznany w systemie EDB indywidualny numer.

Po otrzymaniu dziennika budowy jako inwestor możesz dodać pozostałych uczestników procesu budowlanego w systemie. Są to między innymi:

Od tej chwili wszystkie wymienione powyżej osoby mają dostęp do elektronicznego dziennika budowy. Mogą również dokonywać w nim wpisów.

Elektroniczny dziennik budowy – dostępny w przeglądarce i w formie aplikacji

Elektroniczny Dziennik Budowy dostępny jest w systemie EDB na stronie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w BIP. Żeby znaleźć go na stronie internetowej, to musisz wpisać indywidualny numer dziennika budowy.

Aby korzystać z Elektronicznego Dziennika Budowy nie musisz mieć żadnego specjalistycznego sprzętu, ani stałego dostępu do sieci internetowej. Nie masz obowiązku również instalować na swoim komputerze, czy laptopie żadnego, dodatkowego oprogramowania.

Aby używać aplikacji, wystarczy standardowa przeglądarka internetowa. Korzystanie z Elektronicznego Dziennika Budowy jest wyjątkowo proste i intuicyjne. Dzięki temu, możesz zajrzeć do dziennika budowy na smartfonie, czy na tablecie. W przeciwieństwie do wersji papierowej nie musisz go wszędzie ze sobą nosić.

Aplikacja mobilna EDB jest możliwa do zainstalowania na większości urządzeń mobilnych, w szczególności tych nowszej generacji. Współpracuje zarówno z systemem Android, jak i iOS (czyli na iPhone’y i iPady).

Jakie możliwości daje Elektroniczny Dziennik?

Elektroniczny Dziennik umożliwi Ci jako inwestorowi:

  • złożenie przez internet wniosku o wydanie dziennika budowy do właściwego organu administracji budowlanego;
  • odebranie e-dziennika budowy i prowadzenie go;
  • przekazywanie obowiązków kierownikowi budowy Warszawa, oraz innym uczestnikom procesu inwestycyjnego. Dla wyjaśnienia dodamy jeszcze, że każda z tych osób musi mieć własne konto w systemie EDB;
  • gdy będziesz zgłaszał zakończenie budowy Warszawa, to wystarczy, że podasz numer elektronicznego dziennika budowy. Nie będziesz musiał już załączać żadnego dokumentu.

Jak widzisz, korzystanie z niego ma bardzo wiele zalet. Warto się przekonać do elektronicznego dziennika budowy już w tym momencie. W 2030 roku całkowicie wyjdzie z użycia dziennik budowy w wersji papierowej. Obowiązek prowadzenia elektronicznego dziennika budowy nie będzie się odnosił jedynie do robót budowlanych prowadzonych na terenach zamkniętych ustalonych decyzją Ministra Obrony Narodowej.

Jak możesz go założyć?

Elektroniczny dziennik budowy powinieneś założyć już po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Jeżeli będzie się ono odnosiło do kilku obiektów budowlanych, to każdy z nich powinien mieć swój własny elektroniczny dziennik budowy.

Aby założyć e-dziennik budowy, to w pierwszej kolejności, powinieneś zarejestrować się na stronie internetowej: e-dziennikbudowy.gunb.gov.pl. Następnie musisz kliknąć na przycisk Zaloguj się przez login.gov.pl.

W ten sposób znajdziesz się na stronie gov.pl, na której jest usługa Węzła Krajowego. Daje ona możliwość uwierzytelnienia Twoich danych przez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną.

Gdy już się zarejestrujesz, to wtedy możesz zalogować się do systemu EDB. Kolejnym krokiem jest wysłanie wniosku o wydanie elektronicznego dziennika budowy. Aby to zrobić, musisz wejść w folder o nazwie Moje wnioski. Później klikasz w przycisk Wniosek o nowy DB i gotowe.

Teraz czeka Cię już tylko wypełnienie formularza, który jest dosyć prosty. Wystarczy, że podasz: dane inwestora, podstawę wykonywania robót, pozwolenie na budowę, nazwę obiektu itd.

Kolejna część odnosi się do danych działki i budowy. Po trzech dniach odpowiedni organ wyda elektroniczny dziennik budowy.  O tym, że jest już dostępny zostaniesz poinformowany e-mailowo. Znajdziesz go systemie EDB w folderze – Moje dzienniki budowy.

Ważne! Jeżeli Twoja budowa już się rozpoczęła i prowadzisz dziennik w wersji elektronicznej, to zawsze możesz go zamienić na e- dziennik. Nigdy natomiast nie możesz wymienić dziennika elektronicznego na papierowy.

Jeżeli potrzebujesz nadzoru budowlanego, to skontaktuj się z Inwestycje budowlane Mariusz Piłczyński. Pomożemy Ci w wykonaniu budowy i poprowadzeniu elektronicznego dziennika.