akup mieszkania to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz w swoim życiu. Zanim wybierzesz konkretne lokum, to powinieneś je dobrze poznać.
Z tego artykułu dowiesz się, jakie kwestie techniczne, musisz sprawdzić, aby mieć pewność, co do wybranej nieruchomości. Zaczynamy!
Sprawdzenie pozwolenia na użytkowanie – czy jest obowiązkowe?
Budowa domu jednorodzinnego musi być zakończona formalnie w zgodzie z polskim Prawem Budowlanym. W tym celu właściciel musi złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie lub zgłosić zakończenie budowy budynku do PINB.
Wniosek o pozwolenie na użytkowanie powinien zostać złożony do nadzoru budowlanego, dopiero w momencie, gdy wszystkie roboty budowlane zostaną już zakończone i wykona się powykonawczą inwentaryzację geodezyjną.
Jak jako przyszły właściciel domu, możesz sprawdzić, czy upatrzony przez Ciebie budynek ma pozwolenie na użytkowanie lub dokonano zgłoszenia zakończenia budowy?
W tym celu powinieneś udać się do właściwego miejscowo Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W tym urzędzie masz prawo do złożenia wniosku o wydanie duplikatu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie lub zaświadczenia o zakończeniu budowy.
Gdy nie masz tytułu prawnego do nieruchomości, ale chcesz ją kupić, to powinieneś poprosić jej właściciela, aby złożył tego rodzaju pismo do nadzoru budowlanego (PINB) Czasami jest tak, że informacja, która potwierdza otrzymanie pozwolenia na użytkowanie znajduje się w akcie notarialnym.
Powinieneś tutaj zwrócić uwagę na jeszcze jedną niezwykle istotną kwestię. Gdy budynek ma już kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, to często trzeba ustalić, czy nie powstał w wyniku samowoli budowlanej.
Szczerze mówiąc, wcale nie jest to proste, w szczególności, gdy właściciel, ani urząd, nie ma odpowiednich dokumentów i informacji o budynku. Wtedy konieczne jest dokładne prześledzenie zapisów znajdujących się w księdze wieczystej. Kolejnym krokiem jest próba ustalenia, na jakiej podstawie nadano numer porządkowy nieruchomości. Do tego były niezbędne określone dokumenty.
Podsumowując – bardzo ważne jest aby dokonać oceny czy budynek posiada dokument potwierdzający jego formalne przyjęcie do użytkowania czy nie. Jeśli nie posiada takiego dokumentu, to jego przyszły właściciel będzie miał problem formalnego zakończenia budowy po swojej stronie. Czasami może się okazać, że nie da się uzyskać przekazania do użytkowania budynku gdy jest wybudowany niezgodnie z projektem lub jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.